2015.05.02.

2030-ra az európai népesség 40 százaléka 65 év feletti lesz. A lakosság várható átlagéletkora 78 év, viszont csak 60 évet élünk meg egészségesen. Magyarországon pedig az európai számoknál átlagosan 5 évvel kevesebb a jellemző, ebben kulcsszerepe van a helytelen táplálkozási szokásoknak.

A NU-AGE 20 európai ország és 42 résztvevő partner – egyetemek, kutatóintézetek, kis és nagyvállalatok, élelmiszeripari szövetségek – részvételével azonosította a legfőbb problémákat, és a tudomány, valamint az élelmiszeripar eszközeivel, egy új táplálkozási stratégia és termékek fejlesztésével orvosolja.

A hazai felnőtt lakosság 70 százalékát érintik a helytelen táplálkozással összefüggő betegségek. 65 éves kor felett az emberek alig néhány százaléka érzi jól magát. A nem megfelelő táplálkozási szokások jelentős mértékben közrejátszhatnak a gyulladásos megbetegedések, érelmeszesedés, 2-es típusú diabétesz, az Alzheimer-, valamintParkinson-kór kialakulásában. „Az időskori energia- és tápanyagszükségletek különböznek a felnőttkoritól. 65 éves kor felett több folyadékot, zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, halat, emellett kevesebb zsiradékot és sót kell fogyasztani.

Ezen kívül célszerű például a kalcium, a D-vitamin, valamint a B12 vitamin pótlása. A rendszeres mozgás ebben az életkorban is változatlanul fontos. A gyakorlatban azonban a kor előrehaladtával csak nagyon ritkán változtatunk a már berögzült táplálkozási szokásokon és keressük meg a korunknak és állapotunknak megfelelő mozgásformát” – mondta Pauer István, ÉFOSZ főtanácsadó a projektben résztvevő egyetlen hazai szövetség képviselőjeként az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetség szakmai konferenciáján.

A NU-AGE keretein belül jelenleg egy 1 évig tartó irányított táplálkozási kísérlet zajlik 1250 fő részvételével. A kísérletben egyrészről egy 625 fős európai 65 éven felüli idősekből álló kísérleti csoport vesz részt, akik egy számukra összeállított speciális étrendet folytatnak. Az irányított táplálkozás hatásainak hiteles mérése céljából vér, vizelet és egyéb mintákat vesznek a résztvevőktől a kísérleti év elején és végén.

Az eredményeket végül összevetik egy szintén 625 idős emberből álló kontroll csoport vizsgálati eredményeivel, akik nem módosítottak a táplálkozási szokásaikon. A tanulságokat végül irányított termékfejlesztés keretein belül, a projektben résztvevő élelmiszeripari vállalatok segítségével ültetik át a gyakorlatba.

forrás: http://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/hosszabban_de_betegebben_elunk/20150427165005