Mint ismeretes, az Európai Bizottság éppen előkészíti a 1169/2011 rendelet módosítását több témában. Ennek része volt a tervezett változtatásokkal kapcsolatos, ez év elején lezajlott uniós társadalmi konzultáció. Ennek összefoglaló jelentéséből érdemes néhány trendet kiemelni, amelyek rámutathatnak arra, hogy a tervezet elkészítésekor a Bizottság milyen irányultságot alkalmazhat.

3225 válasz érkezett a kérdésekre, a legnagyobb érdeklődés a frontoldali tápértékjelölés és származási hely jelölését övezte. Az egyes területeken a következő tendenciák figyelhetők meg például:

Frontoldali tápértékjelölés: erős (80 százalék feletti) egyetértés mutatkozott abban, hogy harmonizálni kellene ezt a területet az EU-ban, és a táplálkozási ajánlásokkal összhangba kellene ezeket hozni. Ugyanakkor kisebb egyetértés mutatkozott, elsősorban a vállalati és érdekvédelmi szervezetek válaszaiban abban a tekintetben, hogy mennyiben képes a FOP-jelölés befolyásolni az étrendi szokásokat és a vásárlási döntéseket. A FOP-jelölések formájára vonatkozóan a fogyasztók és a tudományos, fogyasztóvédelmi és kormányzati szervezetek többségükben a színezett skálákat tartalmazó rendszereket támogatták. Az üzleti szegmensből érkező válaszadók szerint pedig inkább a másféle opciók alkalmasak a fogyasztók viselkedésének befolyásolására.

Származásihely-jelölés: nagy támogatottságot kapott az az állítás, hogy a fogyasztók több élelmiszer származási helyét szeretnék megismerni, indoklásként pedig az szerepelt, hogy a regionális termelők és gazdaság támogatásának, az informált választás biztosítása érdekében lenne erre szükség, valamint azért, mert „a származási hely az élelmiszer előállítása környezeti hatásának indikátora”. A kérdőívben felsorolt összes termékcsoport esetében fontosnak tartották a válaszadók (az üzleti oldalról érkezők természetesen kevésbé), hogy kötelező legyen a származási hely feltüntetése (tej, tej a tejtermékekben, hús, mint elsődleges összetevő, nyúl és vadhús, rizs, száraztésztában felhasznált durumbúza, burgonyafélék, paradicsom, mint összetevő).

Alkoholos italok jelölése: döntő támogatottságot kapott mind az összetevők, mind a tápértékjelölés kötelező feltüntetése ezeken a termékeken.